banner43

Tahıl Koridorundan geçen konteyner yüklü ilk gemi İstanbul’da

17 TEMMUZ'DA RUSYA'NIN TAHIL KORİDORU ANLAŞMASINDAN ÇEKİLMESİ SONRASI UKRAYNA'DAN YOLA ÇIKAN HONG KONG BANDIRALI JOSEPH SCHULTE İSİMLİ KONTEYNER YÜKLÜ İLK GEMİ İSTANBUL BOĞAZI'NDAN GEÇEREK AMBARLI LİMANI AÇIKLARINA DEMİRLEDİ. GEMİNİN BOĞAZDAN GEÇİŞİ HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ.

Tahıl Koridorundan geçen konteyner yüklü ilk gemi İstanbul’da

17 Temmuz’da Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasından çekilmesi sonrası Ukrayna’dan yola çıkan Hong Kong bandıralı Joseph Schulte isimli konteyner yüklü ilk gemi İstanbul Boğazı’ndan geçerek Ambarlı Limanı açıklarına demirledi. Geminin boğazdan geçişi havadan görüntülendi.

Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasından çekilmesi sonrası ilk kez bir ticaret gemisi Ukrayna limanlarından ayrılarak yola çıktı. Dün akşam saatlerinde Kumköy açıklarında demirleyen gemi bu sabah itibariyle İstanbul Boğazı’ndan geçti. Hong Kong bandıralı Joseph Schulte isimli gemi 24 Şubat’tan beri Ukrayna’nın Odessa Limanı’nda mahsur durumdaydı. Türkiye, BM, Rusya, ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törende Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzalamıştı. Rusya, geçen yıl BM, Türkiye ve Ukrayna ile yapılan, gıda krizini bitirmeyi hedefleyen anlaşmadan çekilmiş ve 17 Temmuz’da anlaşma askıya alınmıştı. Geminin Rus denetim bölgesinden geçmesi sonrası Ukrayna limanlarında bekleyen 60 ticari gemi için de geçiş yolunun açılması bekleniyor. İstanbul Boğazı’ndan geçen konteynır yüklü geminin Ambarlı Limanı’na demirleyeceği öğrenildi. Geminin boğazdan geçtiği anlar ise dron ile havadan görüntülendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61