banner43

G20 Zirvesinde “Anadolu Türküleri” rüzgârı esecek

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ (BAU) KONSERVATUVARI ÖĞRETİM GÖREVLİSİ VE SES SANATÇISI İSMET AYDIN, HİNDİSTAN KÜLTÜR BAKANLIĞININ G-20 ZİRVESİ KAPSAMINDAKİ ÖZEL DAVETİYLE, 26 AĞUSTOS 2023 TARİHİNDE VARANASİ’DE “ANADOLU TÜRKÜLERİ” KONSERİ VERECEK.

G20 Zirvesinde “Anadolu Türküleri” rüzgârı esecek

Dünya ekonomisine yön veren 19 ülke ile Avrupa Birliği liderlerini bir araya getiren G-20 Zirvesi’ne, bu sene Hindistan ev sahipliği yapıyor. Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Konservatuvarı Öğretim Görevlisi ve ses sanatçısı İsmet Aydın, Hindistan Kültür Bakanlığının G-20 Zirvesi kapsamındaki özel davetiyle, 26 Ağustos 2023 tarihinde Varanasi’de “Anadolu Türküleri” konseri verecek.

Eylül 2023’te başkent Yeni Delhi’de düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi etkinlikleri kapsamında, G-20 Culture Working Group (CWG) tarafından düzenlenen kültürel seride 20 ülkenin Kültür Bakanının katılımı ile 29 farklı ülkeden sanatçı bir araya geliyor. “Sur Vasudha” başlığı altında “Tek Dünya, Tek Aile, Tek Gelecek” sloganıyla düzenlenen konserde, Türkiye’yi temsilen sanatçı İsmet Aydın, Hindistan Kültür Bakanlığı Orkestrası eşliğinde Aşık Veysel’den Neşet Ertaş’a Anadolu’nun kadim ezgilerinden oluşan repertuvarını seslendirecek.

“Sazımdan çıkacak ezgileri Kahramanmaraş depreminde kaybettiğimiz insanlarımıza adıyorum”

Benzersiz bir gurur yaşadığını ifade eden İsmet Aydın davete ilişkin duygu ve düşünceleri şöyle ifade etti: "Ülkemizi böyle önemli bir organizasyonda temsil etmek, Anadolu müzik kültürünün kadim mirasının üzerimize yüklediği büyük sorumlulukla birleşince, benim için bambaşka anlamlara bürünüyor. Kişisel bir icranın ötesinde, Anadolu’nun sesini Hint coğrafyasından bütün dünyaya duyurmak, benzersiz bir gurur. G-20’de, sazımın telinden ve hançeremden çıkacak her Anadolu ezgisini, Kahramanmaraş depreminde kaybettiğimiz insanlarımıza adamak isterim. Ayrıca orada, dünyanın dört bir yanından gelecek müzisyenler ile füzyon bir çalışma yapacağız. Türk müziğinin dünya çalgılarından oluşan "G-20 Orkestrası" ile seslendirilmesi de benim için tarifsiz bir onur ve deneyim olacak."

“Anadolu ozanlarının bilge sözleri çınlayacak”

Daha önce özgün ses ve yorumu, uluslararası müzik projeleri, füzyon albüm çalışmaları, Türk Halk Müziği üzerine yaptığı akademik çalışmaları ile tanınan ve İngiltere Royal Albert Hall’de verdiği konser ile Anadolu müziğini yabancı müzikseverlerle buluşturan Aydın, “Dünya birliği temalı global buluşmada Anadolu ozanlarının bilge sözlerinin çınlamasını oldukça önemli buluyorum. Uygarlıklar mozaiği ülkemizin geleneksel müziğinin uluslararası barış temasına sunacağı katkı için heyecanlıyım” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61