banner43

Iğdır’da bal hasadında bu yıl istenilen randıman alınamadı

İKLİMİ VE COĞRAFİ ŞARTLARI İLE DİĞER DOĞU İLLERİNDEN AYRILAN VE "DOĞU'NUN ÇUKUROVA’SI" OLARAK BİLİNEN IĞDIR’DA BAL ÜRETİCİLERİ BU YIL İSTEDİĞİ BALI ALAMADI.

Iğdır’da bal hasadında bu yıl istenilen randıman alınamadı

İklimi ve coğrafi şartları ile diğer doğu illerinden ayrılan ve "Doğu’nun Çukurova’sı" olarak bilinen Iğdır’da bal üreticileri bu yıl istediği balı alamadı.

Iğdır’da çiftçiler tarafından Tuzluca ilçesinin yüksek yerlerine konulan kovanlardan bu yıl hasat başladı. Yaz aylarının başlarında havaların soğuk geçmesinden dolayı arıcılar bu yıl istedikleri verimi alamadı. Arıcılardan İbrahim Balteymur, geçen yılın hasadının bu yıla göre çok çok iyi olduğunu belirterek, "7. aydan bu yana bal hasadına başladık. Ama doğru düzgün bir randıman alamadık. Bu yıl havalar çok soğuk geçti, havalar böyle geçtiği için verimli olmadı. Zar zor masrafımızı çıkardık. Bunun sebebi havaların soğuk geçmesinden kaynaklandı. Sürekli rüzgar estiği için iyi olmadı, hava sıcak olsaydı ballar şirelenirdi ve güzel bir bal hasadı olurdu. Bu da olmadığı için bir verim alamadık. Bazı arıcı arkadaşlarımızı sesleniyorum; herkes sürekli bir yere toplandığı zaman verim alınmıyor. Tuzluca’nın alanı çok geniş, eğer herkes farklı yerlerde olursa daha güzel bir verim alınabilir. Tuzluca’da başta kekik olmak üzere, kır çiçeği, geven, yonca, kurgan gibi her çeşit bizim burada mevcut. O yüzden bizim balımız çok kaliteli ve güzeldir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61