banner43

Bir asırdır ailece bu mesleği yapıyorlar

Ağrı’da 4 kardeş, babalarının 60 yıl yaptığı sobacılık mesleğini 45 yıldır devam ettirerek, bir asırdır kentte soba üretip vatandaşlara satıyorlar.

Ağrı’da 4 kardeş, babalarının 60 yıl yaptığı sobacılık mesleğini 45 yıldır devam ettirerek, bir asırdır kentte soba üretip vatandaşlara satıyorlar.

Ağrı merkez Eski Van Caddesi üzerinde bulunan iş yerinde kentin ilk sobacılarından biri olan Maksut Özdemir, 60 yıl boyunca kentte sobacılık yaparak onlarca çırak ve soba ustası yetiştirdi. Küçük yaşlarda başladığı sobacılık mesleğini 4 çocuğuna da öğreten Maksut Özdemir, 1980 yıllında yaşlandığı için çalışamayınca çok sevdiği işini çocuklarına bıraktı. 1999 yılında vefat eden Maksut Özdemir’in en büyük oğlu Kıyasettin Özdemir, baba mesleği olan sobacılık mesleğini işlerin başına geçerek 45 yıldır devam ettirip çocuklarına da öğretiyor. Aynı zamanda Özdemir, ailesinin bir asırdır severek yaptıkları sobacılık meslekleri onların ekmek kapıları oldu. İlkokul öğrencisiyken babasının yanında çalışarak öğrendiği mesleği Ağrı’da birçok kişiye öğreten Kıyasettin Özdemir (58), ve kardeşleri bu mesleği çocuklarına da öğreterek devam ettirmeye çalışıyorlar.

“BEN BU İŞİ ÖLÜNCEYE KADAR DEVAM ETTİRECEĞİM”

Babasının Ağrı’nın ilk sobacılardan biri olduğunu belirten Kıyasettin Özdemir, kendisinin de çıraklar yetiştirdiğini söyledi. Yetiştirdiği çırakların usta olup dükkân açtıklarını dile getiren Özdemir, “Allah nasip ederse ben bu işi ölünceye kadar devam ettireceğim. Aynı zamanda benim 2 oğlum var, yanımda çalışarak işi öğreniyorlar. Benim rahmetli babam 60 yıl bu işi yaptı. 90 yaşında vefat edince bu meslek babadan oğula kaldı. Bizde bu mesleği devam ettiriyoruz. Biz dört kardeşiz, hepimizde bu mesleği devam ettiriyoruz. Çocuklarımızda sobacıdırlar. Babadan kalma meslek olduğu için bizde bu mesleği çocuklarımıza öğreterek yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

Eskiden soba yaparken imkânların olmadığını ifade eden Özdemir, “Soba yapmada kullanılan punta ve makine yoktu. Sobanın arkasını kenet yaparak perçin atıyorduk. Lehim işleri oldukça iyiydi. Tüm işleri ellerimizle yapıyorduk. Gidip yağ tenekelerini toplayıp getirip kesiyorduk, teneke boru yapıyorduk. Eskiden imkânlar kısıtlıydı, şimdiki dönemle bir değil. Perçin yaptığımız zaman lehim işleri iyi oluyordu. Petrol istasyonlarına gidip gaz kuyruğuna girerdik. Köylerde elektrik olmadığı için rahmetli babam ile çıra yapardık ve bol bol satardık. Baba mesleği olduğu için işimizi severek yapıyoruz ve bütün sülalemiz sobacılık yapıyor” şeklinde konuştu.

“BÜTÜN SÜLALEMİZ SOBACILIK YAPIYOR”

Kış hazırlıklarına bir ay önceden başlayıp soba yaptıklarını aktaran Özdemir, “Doğalgazın Ağrı’ya gelmesi şehir merkezini etkileyebilir, ama köyleri etkilemez. Köylerde hayvancılık olduğu müddetçe vatandaşlar tezek sobaları almaya mecburdur. Soba fiyatları eskiye göre biraz daha düşük. İstediğimiz fiyata satamıyoruz. Eskiden imkânlar kısıtlıydı ama bir sopayı yaptığımızda satarken hemen yerine başka bir soba yaparak bırakabiliyorduk. Eskiden kazanç vardı, şimdiki kazanç eskisi gibi değil. Bir aydır çalışarak kış mevsimine hazırlık yapıyoruz. Yaklaşık 250-300 soba yaptık. Saat 22.00’ye kadar çalışıyoruz. İşler tam başladığı zamanlar yetiştiremiyoruz. Gece saat 00.00’a kadar mecbur çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

(Abdullah Söylemez - Ahmet Genç / İHA)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61