banner43

"Darbe girişiminin ihracata etkisi sınırlı oldu"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Darbe girişiminin de ihracata etkisi sınırlı oldu" dedi.Temmuz ayı ihracat verileri Burdur’da açıklandı. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nda 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri...

"Darbe girişiminin ihracata etkisi sınırlı oldu"
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Darbe girişiminin de ihracata etkisi sınırlı oldu" dedi.
Temmuz ayı ihracat verileri Burdur’da açıklandı. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nda 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri anısına saygı duruşunda bulunulması ile başlayan toplantıya Burdur Valisi Şerif Yılmaz, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, BAİB Başkanı Mustafa Satıcı ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz katıldı.

"DARBE GİRİŞİMİNİN İHRACATA ETKİSİ SINIRLI"
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracat rakamlarını açıklarken, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimini bir kez daha kınadı. TİM ve tüm ihracatçı birlikleri olarak 15 Temmuz sonrasında Türkiye’deki yabancı misyon şeflerinden kredi derecelendirme kuruluşlarına kadar birçok kuruma Türkiye’deki demokrasi mücadelesini anlattıklarını belirten Büyükekşi, "Uluslararası iş dünyasına, sosyal medya üzerinden Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere ’Türkiye kazandırmaya devam edecek’ çağrısı yaptık. 2 günde tüm dünyada yaklaşık 850 bin kişiye ulaştık. Biz, 65 bin ihracatçının temsilcisi olarak, her şeye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Dolayısıyla darbe girişiminin de ihracata etkisi sınırlı oldu" dedi.

"RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ İHRACATI ETKİLEDİ"
İhracatın temmuz ayında gerilemesinde 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinin ve ihracat fiyatlarındaki düşüşün etkili olduğunu ifade eden Büyükekşi, "Önümüzdeki dönemde ihracat fiyatlarındaki gerilemenin son bulmasını bekliyoruz. Sayın Başbakanımızın dediği gibi ’Dostlarımızın sayısını artırıp düşmanlarımızın sayısını azaltarak’ ve çevre ülkelerle yaşadığımız sorunların da son bulmasıyla, ihracatımızın sürekli bir artış trendi yakalayacağını öngörüyoruz" ifadelerini kaydetti.

"ANADOLU’DAN ÇIKAN İHRACATÇILAR DÜNYA ARENASINDA"
Büyükekşi, İsrail ve Rusya ile ilişkilerini olumlu bir trende girmesi ve Merkez Bankası’nın piyasaları rahatlatma yönünde pozitif adımlar atmasının ihracatçıları memnun ettiğini dile getirdi. TİM olarak ihracatın Anadolu’ya yayılması konusunda yıllardır çalışmalar yaptıklarını ifade eden Büyükekşi, "Bu çalışmalar, artık sonuç vermeye başladı. 2003’te ihracatımızın yüzde 59’a yakınını İstanbul firmaları tarafından yapılırken, 2015’te bu oran yüzde 53’e indi. İlk 5 ilimizin toplam ihracatımızdan aldığı pay yine aynı dönemde yüzde 83’ten yüzde 75’e geriledi. Artık Anadolu’dan çıkan ihracatçılarımız dünya arenasında boy gösterebiliyor" diye konuştu.
Burdur’un da ihracatta başarılı Anadolu kentleri arasında olduğuna vurgu yapan Büyükekşi, "Son 10 yılda ihracatını 21 milyon dolardan 210 milyon dolara yükselten bu ilimiz, dış ticarette sürekli fazla veriyor. Burdur’un ihracatı ithalatının neredeyse 7 katı. Bu ilimiz de ihracatın Anadolu’ya yayılmasında önemli bir örnek" şeklinde konuştu.
2016’nın ihracatçılar için gelecek dönemlere ışık tutacak bir tecrübe yılı olacağını aktaran Büyükekşi, Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmanın önemine bir kez daha değindi. Büyükekşi, "Ülkemizin ekonomik temelleri güçlü. Nitekim siyasi istikrarımız ve milletimizin desteği ile daha da güçlüyüz" ifadelerini kullandı.

TEMMUZ AYI İHRACATI 8 MİLYAR 779 MİLYON DOLAR OLDU
TİM verilerine göre temmuz ayında ihracat önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18,7 azalışla 8 milyar 779 milyon dolar oldu. Temmuz ayında en fazla ihracatı 1 milyar 727 milyon dolarla otomotiv endüstrisi gerçekleştirirken, bunu hazır giyim ve konfeksiyon ile kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Yılın ilk 7 ayında da 2015’in aynı dönemine göre yüzde 4,9 düşüşle 80 milyar 447 milyon dolar ihracat yapılırken, son 12 ayda da bir önceki döneme göre yüzde 6,1 düşüşle 139 milyar 723 milyon dolarlık ihracat oldu.

"OTOMOTİV VE HAZIR GİYİM İHRACATI SIRTLIYOR"
Sektörel bazda rakamları açıklayan Büyükekşi, "Sektörel bazda da temmuz ayında otomotiv endüstrisi yüzde 5,2 yükselişle 1 milyar 727 milyon dolarla en fazla ihracata imza atarken, bunu 1 milyar 252 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ile 968 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti" dedi.

İHRACAT PAZARLARI
İhracat pazarlarına yönelik verileri paylaşan Büyükekşi, "Pazarlar incelendiğinde ise temmuz ayında 62 ülke ve bölgeye ihracat artarken, 168 ülke ve bölgeye ihracatta azalış gerçekleşti. En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkedeki değişimde ise Almanya’ya yüzde 12,9, İngiltere’ye yüzde 28,3, İtalya’ya yüzde 10,8, ABD’ye yüzde 26,5 ve Fransa’ya da yüzde 9 düşüş yaşandı. En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında da en yüksek artış yüzde 8,9 ile Hollanda yapıldı. Bunu 0,2 büyümeyle Polonya izledi. İhracat, temmuz ayında ülke grubu bazında AB ülkelerine yüzde 10,6, BDT ülkelerine yüzde 40 , Ortadoğu’ya da yüzde 24,7 azaldı. Yılın ilk 7 ayında ise AB ülkelerine yüzde 4,9 ve Kuzey Amerika’ya ihracatta yüzde 0,2 oranlarında büyüme oldu. Temmuz ayında 13 ilin ihracatı artarken, 65 ilde de gerileme meydana geldi. En fazla ihracat yapan ilk 3 il İstanbul 4,8 milyar dolar, Kocaeli 931 milyon dolar ve Bursa 927 milyon dolar olarak sıralandı" şeklinde konuştu.
(İHA)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61