banner43

İlber Ortaylı, MSKÜ’de klasik diller yaz kursuna katıldı

İLBER ORTAYLI, MSKÜ'DE KLASİK DİLLER YAZ KURSUNA KATILDI

İlber Ortaylı, MSKÜ’de klasik diller yaz kursuna katıldı

İstanbul Medeniyet Üniversitesi (İMÜ) ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) iş birliğinde, ülkemizde ilk defa Klasik Diller Yaz Kursu düzenlendi. Yunanca, Latince ve Süryanice dillerinin öğretildiği kursa, tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı konuk olarak katıldı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı verdiği seminerde, klasik dillerin önemine tarihi bir perspektif ile yaklaştı. Araştırmacıların ve kursiyerlerin katıldığı buluşmada Ortaylı, Muğla’da bulunmasının bir amacı olduğunu belirterek Muğla’nın tarihi açıdan bereketli topraklarda bulunduğunu söyledi.

Sohbet biçiminde ilerleyen seminerde Ortaylı, araştırmacılardan gelen soruları da yanıtladı.

Kurs çerçevesinde MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar daha önce verdiği seminerde Klasik Diller Yaz Kursu’nun amacına ve önemine değinmişti. Prof. Dr. Turhan Kaçar, Doğu Roma İmparatorluğu tarihinden ve o dönemde konuşulan dillerden de bahsetti.

Aynı zamanda Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Hatice Nur Erkızan da “Muğlalı Filozof Hekim Diogenes’ten Bize” başlıklı semineriyle Klasik Diller Yaz Kursu’nda araştırmacılarla felsefi bir yolculuk gerçekleştirdi.

Klasik Diller Yaz Kursu İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve MSKÜ Yaşam Boyu Öğrenme Merkezi ile Yabancı Diller Yüksek Okulu ortaklığında 16 Temmuz-16 Ağustos 2023 tarihleri arasında düzenlendi.

Kursta MSKÜ’de Prof. Dr. Murat Keçiş, Prof. Dr. Melek Zühre Aydın, İstanbul Medeniyet Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Kutlu Akalın ve MSKÜ’den Öğr. Gör. Alp Ejder Kantoğlu eğitmen ve düzenleme komitesi olarak yer aldı.

Geleneksel olarak her yıl düzenlenmesi planlanan Klasik Diller Yaz Kursu, uluslararası katılımla önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61