banner43

Çin’in heykellerine Düzce’den katkı

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ SANAT TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. İLKER YARDIMCI, ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN I. HARBİN ULUSLARARASI HEYKEL SEMPOZYUMUNA DAVETLİ OLARAK KATILDI

Çin’in heykellerine Düzce’den katkı

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlker Yardımcı, Çin Halk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen I. Harbin Uluslararası Heykel Sempozyumuna davetli olarak katıldı.

Uluslararası Heykel Sempozyumları Birliği (ISSA) Başkanı Sanatçı Liu Yang’ın organizasyonu ve Harbin kenti Hulan bölgesi yerel yönetimi katkılarıyla gerçekleştirilen etkinlikte Hulan bölgesinde yer alan parkta nehir üzerinde sergilenecek heykeller üretildi.

Ölçek ve uygulama özellikleri nedeniyle dünyada ilk ve tek örnek olan sempozyumun birinci aşaması, farklı ülkelerden katılan sanatçıların heykellerinin üretimi ile tamamlandı. Beş yılın sonunda 100 adet büyük ölçekli yüzer heykel kalıcı olarak nehir üzerinde sergilenecek.

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlker Yardımcı ise iki haftalık etkinlik süresince, Harbin Üniversitesi öğretim üyeleri ve ISSA Başkanı Liu Yang’ın katıldığı sunumlarda, kamusal alan heykeli ve Pekin Olimpiyatları için 2008 ve 2022 yıllarında gerçekleştirdiği iki heykel uygulaması üzerine bilgiler paylaştı.

Sempozyum programı çerçevesinde Umman, Honduras, Nepal Büyükelçileri ile Harbin Üniversitesi Rektörü çeşitli ziyaretlerde bulundular.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61