banner43

Eldivenleri giyen Marmaris Belediye Başkanı, tek tek kırık camları topladı

MARMARİS BELEDİYE BAŞKANI MEHMET OKTAY, BERABERİNDEKİ GRUP İLE BİRLİKTE CENNET ADASI’NA GİDİP TEMİZLİK YAPTI

Eldivenleri giyen Marmaris Belediye Başkanı, tek tek kırık camları topladı

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olmasına rağmen son yıllarda meydana gelen orman yangınları ile gündeme gelen Marmaris’te çevre kirliliğine ve yangına neden olan doğadaki cam kırıkları toplandı. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, beraberindeki grup ile birlikte Cennet Adası’na gidip tek tek cam kırıklarını ortadan kaldırırken, Başkan Oktay karşılaştığı manzaraya isyan etti.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Cennet Adası’nda gerçekleştirilen farkındalık etkinliğinde gördüğü manzara karşısında isyan etti. Marmaris’in yangınlar sebebiyle büyük acılar yaşadığını hatırlatan Oktay, “İçimi en acıtan durum çok fazla cam şişe kırığıyla karşılaşmak oldu. Maalesef ki yaşadığımız acılardan hala ders almayan mahlukatlar var” ifadesini kullandı.

Başkan Oktay ve beraberindekiler diğer atıklarla birlikte kırık camları da tek tek topladı.

Marmaris’te belediye temizlik ekipleri yoğun bir çaba ve gayretle çalışmalarını sürdürüyor. Sadece şehir merkezi değil sorumluluk alanı dışındaki koylar, ormanlar, seyir tepeleri, karayolu kenarları gibi noktalarda da temizlik yapılsa da kendini bilmezlerin kirliliğine engel olunamıyor. Son yıllarda meydana gelen yangınlarda yüzlerce dönüm orman arazisi yok olan Marmaris’te çevre temizliği ve doğaya çöp atılmaması konusunda onlarca farkındalık çalışması yapan Marmaris Belediyesi, bir çalışmaya daha imza attı.

3 saatte 25 poşet çöp toplandı

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, başkan yardımcıları ve birim müdürleri üzerlerinde ‘Marmaris Temiz Kalsın’ yazılı tişörtlerle Cennet Adası’nda temizlik yaptı. Geçtiğimiz günlerde onarılarak Marmaris Belediyesi envanterine geçen tekne ile koya ulaşım sağlayan Başkan ve beraberindekiler bölgede mıntıka temizliği yaptı. Etkinlik kapsamında Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Başkan Yardımcısı Suzan Zift, İhsan Öztürk ve Ali Zağlı, birim müdürleri ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri koylara atılan çöpleri temizledi. Sabahın erken saatlerinde koya ulaşan Başkan Oktay ve beraberindekiler teknelerden atılan ya da günübirlikçiler tarafından koylara terk edilen evsel atıkları topladı. 3 saat süren etkinlikte yaklaşık 25 poşet atık toplandı.

İnsan kaynaklı çevre kirliliği konusunda farkındalık oluşturmak için daha önce de ilçenin farklı noktalarında yapılan çalışmaya Cennet Adası’nda devam ettiklerini söyleyen Başkan Oktay, gördükleri içler acısı manzaranın kendilerini çok üzdüğünü söyledi. “Maalesef bu kadar çok etkinlik yaptığımız halde duyarsızlık ne yazık ki aynı şiddette devam ediyor” diyen Oktay, “Son yıllarda yaşadığımız yangınlar ortada. Ama ne yazık ki ders alınmamış. Mahlukatlar demek istediğim kişiler böyle cennet coğrafyayı hiçbir şekilde hak etmiyor. Bu kadar küçücük bir koyda onlarca torba çöp topladık. Bizler çevremize duyarlı olmak zorundayız. Çünkü nefes alan her insan evladı bu yeryüzünde kiracı. Dolayısıyla buraya biz daha hassas ve saygılı yaklaşmak durumundayız” ifadesini kullandı.

Başkan Oktay, “Çok fazla atık var içimi en çok acıtan durumlardan bir tanesi çok fazla cam şişe kırığıyla karşılaşmak oldu. Özellikle iç kısımlarda daha çok kuru otların bulunduğu noktalarda cam şişelerini parçalayarak doğada bırakanlar var. Biliyorsunuz cam şişeleri mercek etkisini gösterdiği için yangın riskini de oldukça yükseltiyor. Tüm bunları tek tek ellerimizle topladık. Herkesten rica ediyorum. Kiracısı olduğumuz yeryüzüne sahip çıkalım” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61