banner43

Batman’da tarihi mezar taşını taşımak için adeta canlarını dişlerine taktılar

BATMAN'IN SASON İLÇESİNDE JANDARMA, GÜVENLİK KORUCULARI VE MÜZE PERSONELİ ÜZERİNDE KABARTMA İŞARETLERİ BULUNAN YAKLAŞIK 400 KİLOGRAM AĞIRLIĞINDAKİ MEZAR TAŞINI 1 KİLOMETRE YOKUŞLU YOLDA TAŞIMAK İÇİN ADETA CANLA BAŞLA MÜCADELE ETTİ.

Batman’da tarihi mezar taşını taşımak için adeta canlarını dişlerine taktılar

Batman’ın Sason ilçesinde jandarma, güvenlik korucuları ve müze personeli üzerinde kabartma işaretleri bulunan yaklaşık 400 kilogram ağırlığındaki mezar taşını 1 kilometre yokuşlu yolda taşımak için adeta canla başla mücadele etti.

Sason ilçesine bağlı Erikli köyünden yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta üzerinde çeşitli figürlerin olduğu ve tarihi olduğu değerlendirilen mezar taşını gören vatandaşlar, durumu jandarma ekiplerine bildirdi. Yapılan ilk incelemelerin ardından tarihi değere sahip olduğu değerlendirilen mezar taşının taşınmasına karar verilmesinin ardından taşın bulunduğu yere giden jandarma, güvenlik korucuları, müze müdürlüğü ekipleri ve köyde bulunan vatandaşlar, 400 kilogram ağırlığındaki taşı yokuşlu yolda taşıyabilmek için yoğun çaba sarf etti. Tarihi mezar taşını battaniyelere saran ekipler, kalas ve halatlar yardımıyla yokuşlu zorlu yolda yaklaşık 1 kilometre taşıyarak Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü ekiplerine teslim etti.

Taşın taşınması için jandarma, güvenlik korucuları ve müze müdürlüğü ekiplerinin yoğun çaba sarf ettiğini belirten vatandaşlardan Sezgin Ayaz, tarihi olduğu değerlendirilen üzerinde kabartma figürlerinin bulunduğu mezar taşının yokuşlu yolda 1 kilometre boyunca taşınarak yetkililere teslim edildiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61