banner43

Kışa doğru beslenmeye dikkat !

Havaların serinlemeye başlamasıyla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmenin büyük önem taşıdığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı F. Hüban Gönülol, bu konuda önerilerde bulundu.

Kışa doğru beslenmeye dikkat !

Havaların serinlemeye başlamasıyla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmenin büyük önem taşıdığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı F. Hüban Gönülol, bu konuda önerilerde bulundu.

Sonbaharın kendine özgü hastalıkları beraberinde getirdiğini belirten Medicana Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı F. Hüban Gönülol, soğuk algınlığı, grip, bronşit gibi birçok hastalığın görülme sıklığının bu aylarda arttığını söyledi. Vücudu hastalıklardan korumakla görevli bağışıklık sisteminin aylarca sürecek savaşı da yazın bitmesiyle başladığını ifade eden Gönülol, "Havaların serinlemeye başlamasıyla birlikte bağışıklık sisteminizi de güçlendirmeniz büyük önem taşıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yolu da yeterli ve dengeli beslenmekten geçiyor. Karbonhidrat, protein, vitamin, mineral ve yağdan oluşan besin gruplarını günlük ihtiyacınız kadar dengeli almak enfeksiyonlardan korunmak için büyük önem taşıyor" dedi.

"BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN HANGİ BESİN GRUPLARINI TÜKETMELİYİZ?"

Bağışıklık sisteminde vitamin ve minerallerin öneminin fazla olduğunu belirten Gönülol, "Son yıllarda yapılan araştırmalar, antioksidan vitaminlerin (A, C, E vitaminleri) bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve hücre zararı, doku hasarına yol açan serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırdığını göstermiştir. Yumurta, süt, balık, ıspanak, havuç, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini güçlü bir antioksidandır. Vücutta savunma sisteminde görev alır, lenfosit yapımı ve antikor oluşumunu arttırır böylece enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için koyu yeşil yapraklı sebzeler sık tüketilmeli, her gün 3-4 adet kuru kayısı yenilmeli, haftada 1-2 kez yumurta tüketilmeli ve aynı zamanda kaliteli protein içeriğinden dolayı düzenli süt ürünleri ve süt tüketilmelidir" diye konuştu.

"C VİTAMİNİNİ DOĞAL YOLLARDAN ALMAK İÇİN HANGİ BESİNLERİ TÜKETMELİYİZ?"

C vitamininin önemli antioksidanlardan olduğunu söyleyen Gönülol, "C vitamini virüs engelleyicidir, vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar, vücudu bakteri toksinlerinden korur, savunma sistemini güçlendirir. Yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi besinler bol miktarda C vitamini içerir" dedi.

"E VİTAMİNİNİ NE KADAR TÜKETMELİYİZ?"

E vitaminin güçlü bir antioksidan olduğunu vurgulayan Gönülol, "Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, kurubaklagiller, tahin gibi besinlerde bulunan diğer bir antioksidan da E vitaminidir. E vitamini de güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminde görevlidir. Yemeklere sıvı yağ koymak, haftada 2 kez kurubaklagil tüketmek, haftada 2-3 kez 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketimi ile E vitamininin yeteri kadar tüketimi sağlanabilir" şeklinde konuştu.

"SOĞUK HAVALARDA YAĞ TÜKETİMİNİ NASIL AYARLAMALIYIZ?"

Yağ tüketiminin miktarı ve çeşidi bağışıklık sistemi üzerinde etkili olduğunu ifade eden Gönülol, "Günlük tüketilen yağ miktarının fazla olması bağışıklık sisteminin baskılanmasına sebep olur. Bu yüzden yağ tüketimi kısıtlanmalı, kızartma, kaymak, cips, pasta, krema gibi yağlı besinleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Balık, balık yağı, fındık ve cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri ise antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Ayrıca zeytinyağı, fındık yağı gibi sıvı yağlarda bulunan omega-9 yağ asitleri de bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Bu yüzden haftada 2 ya da 3 kez balık, 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketilmesi, zeytinyağlı salata ve sebze yemeklerinin her gün düzenli yenmesi önerilmektedir. Probiyotikler: Bağışıklık sisteminin uyarılması, bağırsakların enfeksiyonlara karşı korunması, immünoglobilinlerin (savunma sisteminde görevli) yapımının artırılmasına, immünoenflamatuar hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Probiyotik içeren besinlerin (yoğurt v.b.) düzenli tüketilmesi vücut açısından yararlıdır" diye konuştu.

BESİNLERİN DIŞINDA VİTAMİN TABLETLERİ KULLANMAK GEREKLİ Mİ?

Vitamin - mineral tabletlerinin sağlığı korumak için doktorun önerisi dışında kullanılmasının yanlış olduğunu belirten Gönülol, "Çünkü bazı vitaminler vücutta depo edilmektedir. Fazla kullanımı karaciğerde fazla depolanmasına ve böylece vücuda toksik etki yapmasına yol açabilmektedir. Ayrıca vitaminlerin fazla alınması böbrek taşları gibi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Doğal besinlerden alınan vitamin ve minerallerin vücuda yararlılıkları daha fazladır. Ayrıca doğal besinlerden sadece vitamin değil aynı anda posa, karbonhidrat, vitamin gibi çeşitli besin gruplarını da bir arada alabilmekteyiz. Doktora danışmadan sürekli vitamin kullanımı doğru değildir" dedi.

"DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER"

Gün içerisinde tüketilen karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitaminlerin dengeli ve yeterli tüketilmesinin önemli olduğunu dile getiren Gönülol, "Kızartmalar, kaymak, pasta, börek gibi hamur işleri, cips, krema, sakatat, salam, sucuk gibi yağ içeriği yüksek gıdaların tüketimi sınırlandırılmalı, ızgara, buğulama, haşlama gibi pişirme yöntemleri kullanılmalıdır. Çay ve kahve yerine C Vitamini içeren kuşburnu, ıhlamur, adaçayı gibi bitki çayları tüketilmelidir. Vücuttan toksik maddelerin uzaklaştırılması için 2-2.5 litre su tüketilmelidir. Haftada 3 gün düzenli egzersiz yapılmalıdır. Her öğünde salata ve sebze tüketilmelidir. C Vitamini yüksek miktarda içeren turunçgiller, yeşilbiber, karnabahar, ıspanak, roka, tere gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler düzenli tüketilmelidir. Haftada 2-3 kez düzenli balık tüketilmelidir. Yumurta, süt, yoğurt, peynir, et grubu gibi yüksek protein içeren gıdaların düzenli tüketimine özen gösterilmelidir. Haftada 2 kez mercimek, barbunya, nohut gibi kurubaklagiller tüketilmelidir" şeklinde konuştu.

(İHA)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61