banner43

Kış hastalıklarına yakalanmamak için yapmanız gerekenler

Grip ve soğuk algınlığı sezonu açılmışken bu hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenleri uyguladığınızda sağlıklı kalmanız mümkün.

Kış hastalıklarına yakalanmamak için yapmanız gerekenler

    Kış aylarına girilirken artış gösteren soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonlarda burun temizliği ön plana çıkıyor. Uzmanlar hastalıklara yakalanmamak için burun temizliğinin sık sık yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Selahattin Türkoğlu, kış aylarının gelmesiyle yaşanan hava değişikliklerinin hastalıklarıın da artmasına neden olduğunu belirterek, hastalıklar ve öncesinde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Öncelik burun temizliği olmalı


44 yılllık doktorluk hayatı boyunca, insanlara sürekli burun temizliği yapmaları önerdiğini belirten Türkoğlu, "Mikroplar öncelikle solunum yollarından insan vücuduna giriyor. Burada en önemli organ ise burun. Burundan giren bakteriler, bir süre sonra vücutta grip gibi hastalıklara yol açıyor. Bu nedenle kış hastalıklarına yakalanmamak için burun temizliğinin bir yaşam biçimi haline getirilmesi gerekiyor. Çocuklara eğitimde küçük yaşlardan itibaren burun temizliğinin öneminin anlatılması gerekiyor.Toplum olarak hastalanmadan önce maalesef burnumuzu yıkamıyoruz. bu da gerçekten önemli hastalıklara yol açabiliyor. Burun temizliği günlük şekilde musluk suyuyla rahatlıkla yapılabilir.” dedi.


İşte hastalanmamak için yapılması gerekenler:


- Sık sık burun ve ağız temizliği yapın

- Gün içerisinde bol su tüketin

- Hasta kişilerle tokalaşma sarılma gibi hareketlerden uzak durun
- Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun

- Elllerinizi gün içerisinde sık sık yıkayın

- Mevsimine uygun bol bol meyve-sebze tüketin

(ensonhaber)

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 10:07

UPMEDYA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61