banner43

ÇAĞLAR YÜCETAŞ: Ressam Nedret Munzur

Bu hafta da dünyalar tatlısı bir eğitimci ressam saygıdeğer hocamız Nedret MUNZUR ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ben Fatma Nedret MUNZUR Resim ve Sanat Tarihi Öğretmeniyim aynı zamanda sanat sokağında öğrencilere hem eğitim vererek hem de kendim üreterek sanatıma devam etmekteyim.

Kaç yıldır bu meslektesiniz?

Bu sene 43.Yılımı çalışıyorum, çocukluk yıllarımdan itibaren resim yapmayı çok sevdim. Tabii ki o zamanlar ailelerin çok fazla bilinci yoktu bu konularda, bulduğum ufak tefek kağıtların üzerine kurşun kalemle sürekli resim yapardım. Daha sonra lise yıllarında bunu oldukça geliştirdim üniversitede çok şükür bu bölümü seçtim ve Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Resim Sanat Tarihi Bölümünü okumak nasip oldu.

Mezun olduktan sonra ne gibi çalışmalar yaptınız?

Mezun olduktan sonra sürekli olarak seminerlere katıldım, Hacettepe Üniversitesi’nde 2 tane değerli profesörden grafikle ilgili eğitim aldım . Hasip Bektaş ve Hüseyin Bilgin beyefendilerden, daha sonra Serap Demirağ hanımla uzun yıllar çalıştım. Değerli üstatlar sulu boya üstatları Orhan Gürel, Özay Özışık ile çalışmalarım oldu. Yani hayatım süresince sanatıma bir şeyler eklemeye çalıştım.

Mesleğinizin zorlukları var mıdır?

Mesleğin zor yanları şöyle sevdiğiniz zaman sevgi her şeyi hallediyor. Babam bu konuda çok geniş görüşlü bir insandı her zaman özgürlük yanlısıydı ve özgüven yanlısıydı. Annem de bu konuda beni çok motive etti ama babamın desteği çok fazlaydı o yüzden zorlukları yok denecek kadar azdı benim için.

Bu sanatı bize anlatabilir misiniz?

Resim sanatı insanla birlikte başlamıştır. İnsanın kendini ifade etme olgusudur. Kendimizi sorgulamaya başladığımız andan itibaren kendimizi ifade etme içgüdüsü vardır ve sanat insanın içine yaptığı yolculuktur.

Resim yaparken nerelerden ilham alıyorsunuz?

Sanat yaparken insanın en büyük kaynağı doğadır.  Leonardo günlerce bir adada doğayı incelemiş ve hatta çok enteresan eskiden fotoğraf makineleri yok, bilgisayarlar yok teknoloji ile ilgili hiçbir şey yok, bir kağıdın ortasını keserek uzun süre inceleme imkanı bulmuş ucuna da bir sopa takmış bu beni çok etkiler.

Nedret hocam güzel bilgilerinizi çok kıymetli vaktinizi bize ayırdığınız için Burda Haber olarak size minnettarız.

Bu çalışmayı yapan siz değerli emekçi kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Çünkü gerçekten eğitime katkısı olan bir program olduğuna yürekten inanıyorum. Böyle programların çoğalmasını gençlerimizin motivasyonu açısından da çok değerli buluyorum. Hepinize tekrar tekrar teşekkür ediyorum çocuklar…

banner62

banner61