banner43

"Milli Savunma Üniversitesi kurulacak"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TSK’da düzenlemelere gidileceğini söyleyerek, "Milli Savunma Üniversitesi kurulacak. Bunun altında, kara, deniz, hava harp okulu olacak. Burada okuyanların hepsi lisans. Lisansüstü kurmaylık yerine geçmiş...

"Milli Savunma Üniversitesi kurulacak"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TSK’da düzenlemelere gidileceğini söyleyerek, "Milli Savunma Üniversitesi kurulacak. Bunun altında, kara, deniz, hava harp okulu olacak. Burada okuyanların hepsi lisans. Lisansüstü kurmaylık yerine geçmiş olacak" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
Sözlerine, demokrasi nöbetinde olanları selamlayarak başlayan Erdoğan, "Dünyanın hiçbir yerinde demokrasi mücadelesini bu kadar şanlı veren başka bir ülke tanımadım. O akşam dört televizyon kanalına cep telefonuyla bağlandım. Hande Hanım ile ilk görüşmeyi yaptım. Dört kanala bağlantılarla birlikte tüm vatandaşları meydanlara, havalimanlarına davet edişimiz, halkımızın akın akın meydanlara yürüyüşü demokrasi mücadelesini verecek yiğitlerin olduğunu gösterdiler. Şehit haberleri geldikçe daha fazla duygulandım. Şehitler tepesi boş değil. Bu millet bunu bir kez daha ispatlamış oldu" dedi.
Sürekli dünyadan kutlama telefonları geldiğini belirten Erdoğan, "Birkaç istisna dışında Katar Emiri’ni zikretmem gerekir. Sürekli aradı. Rusya, Sayın Putin aradı. ABD aradı. Kimse ilgili bakanını, yetkilisini buraya gönderme zahmetinde bulunmadı. Fakat ’Tebrik ederiz ama şu anda askerler toplanıyor, yargı toplanıyor, endişeliyiz’ diyorlar. Ben bunu ahlaki bulmuyorum. Dürüst olmayacaksanız sizin o darbe girişimlerimiz ile ilgili açtığınız telefonların önemi yok" diye konuştu.
FETÖ kadar yaygın dünyada yaygın ikinci bir örgüt olmadığını kaydeden Erdoğan, "Her okul bir terör örgütü şubesi görevi görüyor. Bunu yaparken de o ülkenin yöneticilerinin de çocukları oralarda eğitildiği için zannediyorlar ki gayet iyi eğitiliyorlar. Fakir ailelerin çocukları da orada. Sonra ananas falan faaliyetleri de görüyorlar" dedi.

"BİZ DE PROPAGANDAYA GELDİK"
Kendilerinin iyi niyetlerinin kurbanı olduklarını kaydeden Erdoğan, "Biz de propagandaya geldik. Bunu itiraf etmem lazım. İyi niyetimizin kurbanı olduk bunu da ifade etmem lazım. Bu olay olmamış olsaydı bunların üzerine bu şekilde gidemeyecektik. Şimdi milletim çok daha iyi tanıma fırsatı buldu. Bugün itibarıyla gözaltına alınan şahıs 18 bin 699 idi. Tutuklu sayısı 10 bin 137. Şehitlerimizin sayısı 237. Yaralı sayımız 2 bin 191, Allah onlara şifa versin" dedi.
Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Hukuk içinde adım atıyoruz. Devletin tüm kurumlarında örgütlenme var. Hepsini temizlememiz gerekecek. Bir defa çok ciddi sayıda görevden alma olayı var. Bu görevden alma sürecini bizler OHAL sürecinde devam ettireceğimiz gibi baktık ki bu iş normalleşmeye girmedi, Fransa gibi uzatabiliriz".
TBMM’de darbelere karşı bir koruma olmadığının altını çizen Erdoğan, "Bir musibet bin nasihatten iyidir. Bundan sonra tedbirler de alındı. Meclisimiz olsun, Külliye olsun. Özel Harekat binası bombalanıyor. Kim yapıyor bunu asker kılığına girmiş teröristler yapıyor. Düşman bile bunu yapmaya muktedir olamaz. Pensilvanya’da yalan makinesi çalışıyor. Daha neyi göreceksiniz. Belgeleriyle, bilgileriyle her şey ortada. Onlara özellikle sesleniyorum, tabanı ibadet dediğim saf kesimler olan insanlar. İhanet içinde olanların zaten ciddi bir kısmı kaçıp gittiler. Bu ülkede olanların kimi ormanda kimi başka yerde saklanıyor. İnlerine gireceğiz, bulup çıkaracağız. Bu vatana hizmet yolunda bu mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

"MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ KURULACAK"
Askeri okulların kapatılacağını belirten Erdoğan, "Bugün yeni bir hazırlığı yaptık. Bugün yarın o da Resmi Gazete’de yayımlanır. Tüm okullarda liseler, mesleki okullar, buralardan rahatlıkla harp okullarına giriş olacak. Harp okullarının üzerinde bir çatı olacak. Milli Savunma Üniversitesi kurulacak. Bunun altında, kara, deniz, hava harp okulu olacak. Burada okuyanların hepsi lisans. Lisansüstü kurmaylık yerine geçmiş olacak. Harp akademilerinin yerine lisansüstü eğitimi getiriyoruz. Mesleki noktada kadrolara ihtiyaç var. Astsubay meslek yüksekokulları gibi. Mesleki noktada eksikleri gidermek için bunu yapacağız. Kalite, kariyer noktasında çok ciddi bir gelişmeyi koyacağız. Jandarma akademisi kurulacak. Bir diğer adım. Bütün askeri hastanelerin hepsi sağlık bakanlığına bağlanacak. Burada sapsağlam evlatlarımız çürüğe çıkarıldı. Çürükler sağlam gösterildi" dedi.
Erdoğan, TSK’da yeniden yapılanma olacağını belirterek, "Devletin yeniden yapılanması, silahlı kuvvetlerin yeniden yapılanması, bütün bunlarla beraber bu ayıklamaların yapılması gerekiyor. Bununla beraber sıfır kilometre devlet yapılanması ile yürümemiz gerekiyor" dedi.

"KUVVET KOMUTANLIKLARININ HEPSİ MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞINA BAĞLANACAK"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genekurmay Başkanlığı ve MİT’in Cumhurbaşkanlığına bağlanması için adım atılacağını belirterek, "Kuvvet komutanlıklarının hepsi Milli Savunma Bakanımıza bağlanacak. Bakanlığa değil, Milli Savunma Bakanımıza kuvvet komutanlarımız bağlanacak. Bu arada şu anda muhalefetteki siyasi partilerin liderleriyle de görüşmeler yapılıyor veya yapılacak, onlarla da küçük anayasa paketi eğer gerçekleştirilebilirse, Genelkurmay Başkanı, MİT, bunlar da Cumhurbaşkanına bağlanacak. Böyle bir adımı atacağız. Tersaneler, hepsi aynı şekilde Milli Savunma Bakanlığına bağlanacak. Asker kendi işini yapsın. Tersaneler vesaire bunları biz özel sektör olarak çok daha başarılı bir şekilde yürütme şansına sahip olduğumuz gibi bunu Milli Savunma Bakanlığı aynı zihniyet, aynı kabiliyetle çok daha başarılı bir şekilde yapar ve dört senede, beş senede bir fırkateyn üreteceğiniz yerde bunu gelir iki senede, iki buçuk senede üretirsiniz" dedi.
(İHA)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61