banner43

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yemen Hükümeti’ne destek

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Yemen’de kurulan "Devrimci Komite"yi tanımadığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, "Yemen’de Hutiler ile Genel Halk Kongresi temsilcilerinin 28 Temmuz 2016...

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yemen Hükümeti’ne destek
Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Yemen’de kurulan "Devrimci Komite"yi tanımadığını açıkladı.
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, "Yemen’de Hutiler ile Genel Halk Kongresi temsilcilerinin 28 Temmuz 2016 tarihinde ülke yönetimi için bir ’Siyasi Konsey’ kurma hususunda yaptıkları anlaşmanın, Birleşmiş Milletler aracılığında Kuveyt’te yürütülen ve Yemen’deki soruna barışçıl yollardan kalıcı çözüm bulunmasını hedefleyen görüşmelere katkısı olmayacağı açıktır. Türkiye, Hutilerin 6 Şubat 2015 tarihinde yayınladıkları ’Anayasal Deklarasyon’la ilan ettikleri ’Devrimci Komite’ vasıtasıyla yönetime el koymalarının ardından Yemen’de anayasal meşruiyete yönelik ikinci büyük saldırıyı teşkil eden bu gayrimeşru yapıyı tanımamaktadır" denildi.
Yemen’de kamu düzeninin yeniden tesisi için meşru devlet otoritesinin tüm ülke sathında hakim kılınmasının büyük önem taşıdığı belirtilen açıklamada, "Bu itibarla, uluslararası toplumun çabalarını meşruiyetin desteklenmesine yoğunlaştırması daha da önem kazanmaktadır. Kardeş Yemen halkının kalıcı huzur, güvenlik ve istikrara kavuşması yolunda Yemen Meşru Hükümeti’ne desteğimizin süreceğini vurguluyoruz" ifadeleri yer aldı.
(İHA)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61