banner43

Çağlar YÜCETAŞ: Minyatür Köy Evi Ustası Hasan ŞENYİĞİT

Röportaj: Çağlar YÜCETAŞ

Burda Haber olarak Ankara’da yaşayan Minyatür Köy Evi sanatını icra eden Hasan ŞENYİĞİT ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Kıymetli ailesi ile evinin kapısını bize açan, hoş sohbeti ve babacan tavırlarıyla gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşimizin ayrıntılarını siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

İsmim Hasan ŞENYİĞİT 1959 Çankırı Şabanözü Karakoçaş köyü doğumluyum. 27 yıl Türkiye Elektrik Kurumu şuandaki adı TEİAŞ olan kurumda çalıştım ve emekli oldum.

Minyatür Köy Evi yaparken hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?

Kullandığım malzemeler genellikle ahşap onun yanı sıra metaller, teller, tenekeler. Kadınların küpe ve takı yaptıkları kolye parçaları yüzük parçaları zincirler, aklınıza gelebilecek her şey. En çok ahşabı seviyorum ona şekil vermeyi seviyorum.

Ailenizin desteğini alıyor musunuz?

Bu işi yaparken ailemin desteğini fazlasıyla alıyorum çünkü  yaptığım iş bir evin içinde yapılacak iş değil, evimde odanın birisini atölye olarak kullandığım için ister istemez döküntüler oluyor, ortalık batıyor. Eşimde sağolsun mutlu olduğum sürece desteğini benden hiç esirgemiyor.  

Atölye açmayı düşündünüz mü?

Atölye açmayı düşünmedim. Eşimde atölye açmam konusunda desteğini esirgemeyeceğini söyledi ama 27 yıl devlet memurluğu yaptım sabah git akşam gel. Atölye açtığım zaman yine aynı tempoyla çalışacağım için. Ama ben evimde çok daha mutluyum. İçerde televizyon seyrediyorum veya başka bir işim oluyor onu yapıyorum, çay demliyorum çay içiyorum eşimde yanımda zaten sohbet ediyoruz atölyemin çalışma alanımın evde olması bana daha uygun geliyor.

İlk olarak ne minyatürü yaptınız?

Babamın evinde bir tane kahve kutusu vardı, onu getirdim ve aynısını yapmaya çalıştım ve yaptım, sonra kağnı yaptım, el aletleri yaptım tırmık, keser, çekiç. Fayton da yaptım, at arabası, beşik, anahtarlıklar, saat. Araştırıp bir şeyler yapmaya çalışıyorum sürekli değişik şeyler yapmaya çalışıyorum. Hoşuma ne giderse onu yapıyorum açıkçası.

Bu işin maddi boyutu nedir?

İlk zamanlar bir demir testerem vardır, bir eğem vardı bir tanede maket bıçağım vardı onlarla yapıyordum ama her şeyi de bunlarla yapamıyorsunuz. Sonrada mecburen bazı makineleri almak gerekiyor. Evde çalışacağım için daha küçük ve profesyonel makineler gerekiyor bunlarda oldukça pahalı, malzemelerde pahalı. Maddi yönden zorlamıyor desem yalan olur.

Sıkıldığınız oldu mu hiç?

Pek sıkılmıyorum ama insanın günü gününü tutmuyor bir işe başlıyorsunuz yapmaya çalışıyorsunuz ya kırılıyor ya istediğiniz gibi kesemiyorsunuz, ters yapıştırıyorsunuz ve o zaman sıkılıyorsunuz o gün o işi bırakmanız lazım. Ben de öyle yapıyorum o işe ertesi gün devam ediyorum.

En büyük yardımcınız kim diye sorsak?

Bu işleri yaparken çok büyük desteği olan baldızım harika ve en büyük yardımcım olan torunum erendir. Bütün malzemeleri tanır getirir yardım eder.

Hasan bey bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bize vakit ayırıp böyle bir röportaj gerçekleştirdiğiniz için ben teşekkür ederim.

banner62

banner61