banner43

Güvenlik duvarında son aşamaya gelindi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Suriye sınırına güvenlik duvarı inşasında son aşamaya geldi.

Güvenlik duvarında son aşamaya gelindi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Suriye sınırına güvenlik duvarı inşasında son aşamaya geldi.

Oldukça zor ve tehlikeli bir çalışma yaptıklarını vurgulayan TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Terör örgütlerinin artan faaliyetleri ve kontrolsüz geçişler nedeniyle ülkemizin 911 kilometrelik Suriye sınırında güvenlik çok önemli hale gelmiştir. İdare olarak güvenlik duvarının 711 kilometrelik bölümünü inşa ediyoruz. Gerek arazi koşulları, gerek mayınlı arazilere rağmen güvenlik duvarının tamamını bitirme aşamasına geldik. Güvenlik duvarının tamamlanması ile sınırımız daha güvenli hale gelecek” dedi.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Suriye sınırına inşa edilmekte olan güvenlik duvarına ilişkin yaptığı açıklamada, sınırda olağanüstü ve tehlikeli bir çalışma yaptıklarını belirterek, "Mayınlı arazilerin olması ve diğer etkenler işimizi daha da zorlaştırıyor. Buna rağmen büyük bir özveri ile çalışıyoruz. Sınır duvarımızı bitirme aşamasına geldik. Çok kısa bir süre sonra sinir duvarımızı bitirip sınırımızı daha güvenli hale getireceğiz" dedi.

Güvenlik duvarının Çin Seddi ve ABD-Meksika sınırının ardından dünyada üçüncü olacağını ifade eden Turan, “Sınır hattı boyunca 2 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğindeki 7 tonluk seyyar bloklarda duvarların üzerlerine jiletli tel de çekiliyor” diye konuştu.

Duvarın arkasına devriye atmak için güvenlik yolu ve gözetleme kulesi inşa ettiklerini de söyleyen Turan, “Güvenlik duvarı prefabrik olarak üretildi. Güvenlik sorunu ortadan kalktığında duvarları taşıyıp başka bölgelerde istediğimiz amaçla yeniden kullanabiliriz. Duvar ve yolun tamamı yerli, Türk firmaları tarafından inşa ediliyor. Neredeyse her gün 2,5-3 kilometre duvar ve yol yaparak ilerliyoruz" dedi.

(İHA)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61