banner43

"Bürokrasi çarklarına takılmayın"

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, KKTC’de katıldığı 2. Ekonomik Programı Gözden Geçirme Toplantıları’nın kapanış oturumunda, "Mali disiplinde gösterilen gayret örnek alınmalı, bürokrasi çarklarına takılmayın" dedi.

"Bürokrasi çarklarına takılmayın"

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, KKTC’de katıldığı 2. Ekonomik Programı Gözden Geçirme Toplantıları’nın kapanış oturumunda, "Mali disiplinde gösterilen gayret örnek alınmalı, bürokrasi çarklarına takılmayın" dedi.

KKTC’ye günü birlik ziyaret gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Akdağ ve beraberindeki heyet, Yapısal Dönüşüm Programı II. Gözden Geçirme Çalışması’nın Golden Tulip Otel’de gerçekleşen son gün toplantısına katıldı. Toplantıda KKTC Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da hazır bulundu.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, yapısal dönüşüm konusunda Ocak ayında yapılan ilk gözden geçirme toplantısı sonuçlarına göre daha iyi bir noktada olunduğunu ancak çok daha iyi olunabileceğini söyledi. Akdağ, “78 faaliyetten 10 faaliyet tamamlanmış. Bunlar, tamamlanması gereken ancak sadece 10’unu tamamlayabildiğimiz işler. 22 faaliyette ilerleme sağlamışız ancak 46 faaliyette henüz arzu edilen ilerlemeyi sağlayamamışız. Bu istediğimiz şey değil. Mesafe almışız ama çok daha hızlı ve etkin bir şekilde ilerlememiz gerekiyor” dedi.

Mali disiplinde gösterilen gayretin örnek alınabileceğini ancak bürokrasi çarklarına takılmamak gerektiğini kaydeden Akdağ,“Vatandaş odaklı düşünebilmek gerekir. Demokrasilerde halkın üstünde bir şey yoktur. Hepimiz gelip geçiciyiz. Burada kadim olan halktır” ifadelerini kullandı.

Toplantının başında açıklama yapan Akdağ, iyi bir uyumla çalışan Türkiye ve KKTC heyetlerinin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, KKTC’nin kalkınması yolunda gösterilen çabanın takdire şayan olduğunu belirtti.

Siyasilere düşen görevlerin olduğu gibi, teknik heyetlere de düşen görevler bulunduğunu kaydeden Akdağ, “İşi bürokrasinin çarklarına terk edersek, işimiz yürümez. Ben işimi yaptım, karşı taraf yapmadı çıkmazı karşımıza çıkabilir” dedi.

Amacının bürokratları suçlamak olmadığını, bürokrasinin başta bürokratları mahkum ettiğini kaydeden Akdağ, “Ortaya bir hedef koymuşsak, herkes görevlerini yapmak zorunda. Yapmayacaksak hedef koymamalıyız” şeklinde konuştu.

Akdağ, hızlı hareket eden, çözüm odaklı, ekonomiyi iyileştirerek refah artıran bir yapı hedeflemek gerektiğini belirterek, ekonomik program anlaşmasının amacının da bu olduğunu söyledi. Akdağ, “Kamunun etkinliğini artırıp, kaliteli özel sektör yaratmaktır amaç” dedi.

Mali disiplinde gösterilen gayretin örnek alınması gerektiğini kaydeden Akdağ, Ocak 2017’de yapılan ilk gözden geçirme toplantısı sonuçlarına göre daha iyi bir noktada olunduğunu ancak çok daha iyi bir noktada olunabileceğini söyledi.

KKTC’de programı sahiplenme kararlılığı gözlemlediğini kaydeden Akdağ, meclise sevk edilen yasaların büyük oranda geçmesinin önemli olduğunu söyledi. Akdağ, seçimlerin reform faaliyetlerini yavaşlatmaktan çok hızlandırması gerektiğini bu reformların olumlu yansımaları olacağını kaydetti. Akdağ, “Yapısal reform ve alt yapı yatırımları devam edecek. Ocak 2018’de yapılacak değerlendirmede çok daha iyi bir noktaya ulaşacağımıza inanıyorum. Suyun ulaşamadığı her yere ulaşmasını ve sulama projesinin tamamlanmasını önemsiyorum. Sağlık yatırımlarını ve hastaneleri önemsiyorum. Elektrik getirilmesini ziyadesiyle önemli görüyorum” dedi.

Akdağ, ekonomik yapısal gelişmeyle ilgili değerlendirme raporunun Kıbrıs açısından önemine vurgu yaparak, “Mükemmel bir sağlık sistemi, çok iyi bir yol ağı, ucuz ve bol elektrik, temiz içme suyu ve bütün bunlar Rum tarafının da ihtiyacı olan şeylerdir” ifadesini kullandı.

Akdağ, “İşbirliğini geliştirerek, çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sizden ricam bürokrasi çarklarına takılmamanız. Yakalayacağız ve bırakmayacağız” dedi.

İktidarı ve muhalefeti başta olmak üzere yargıya, meclise, meslek örgütlerine, sendikalara, basın ve bürokrasiye büyük görev düştüğünü kaydeden Akdağ, uyuşmazlıklara rağmen halkın refahının nasıl artırılabileceğine odaklanmak gerektiğini belirtti. Akdağ, “Vatandaş odaklı düşünebilmek gerekir. Demokrasilerde halkın üstünde bir şey yoktur. Hepimiz gelip geçiciyiz. Burada kadim olan halktır” dedi.

(Emir Abdurrahman Bulut /İHA)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61