banner43

ÇAĞLAR YÜCETAŞ: Bağlama ustası Mehmet Ali ÇETİNKAYA

Burda Haber olarak Ankara’da yaşayan bağlama ustası Mehmet Ali ÇETİNKAYA Usta’yla bir söyleşi gerçekleştirdik. Sohbetimiz sırasında gayet sıcak davranan ve sohbet etmeyi de bir o kadar seven Mehmet Ali usta ile yaptığımız söyleşinin ayrıntılarını siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

İsmim Mehmet Ali ÇETİNKAYA 1966 Ankara doğumluyum. Bu mesleğe 1977 yılında Ankara’da “Saz Saray” adlı müzik evinde başladım. Kemal EROĞLU ve Murtaza ÇAĞIR gibi kıymetli ustalarımızla başladık.

Sadece bağlama üzerine mi imalat ve tamirat yapıyorsunuz?

Atölyede imalat yapıyorum mağaza işiyle pek uğraşmıyorum. Genelde sipariş çalışıyorum kişiye özel sazlar karar seslerine göre. Kültür bakanlığı, TRT sanatçıları ve bu işe gönül vermiş yeni başlayacak olan arkadaşlara elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum.

Bu mesleğe nasıl başladınız?

Bir akrabamız beni Ustamın yanına getirdi “eti senin kemiği benim”     diye teslim etti. Saz işi hoşuma gidince  ben okumayı da bıraktım, mesleğe o yıllardan itibaren başlamış oldum.

Eleman yetiştirebiliyor musunuz?

Çok isterim ama kimse bu işe gönüllü dahi olmuyor, belli bir yaştan sonra arkadaşlar geliyor çıraklık yapabilir miyim? Diyorlar. Gelin yardımcı olurum diyorum, ama çırak bulamıyoruz yeni ustalar yetiştiremiyoruz. Bu işe gönül veripte gerçekten güzel işler yapacak ustalarımız azaldı, çoğunlukla fabrikasyona döndü el emeği azaldı her şey makineleşti. Bazı yerlerde makine kullanılır ama her şeyde makine kullandığın zaman enstrümanın doğasına aykırı.

Kullandığınız ağaç türleri nelerdir?

Ağaç türleri genelde 70’lerden bu yana kestane, gürgen, dut oyma kullanırdık. 1980’den itibarende yaprak bağlamaya dönüldü. Şuanda kullandığımız ağaçlar yerli ağaçlardan ardıç, dut, karaağaç, ıhlamur. İthal ağaçlardan maun, ovenkol, pelesenk gibi ağaçları kullanıyoruz.

Devlet sizin gibi ustalara destek veriyor mu?

Şuana kadar devletten hiçbir destek almadım. Kendi ayaklarımız üzerinde durmaya çalıştık

Bu işi herkes yapabilir mi?

El melekesi olan, gönül veren herkes yapabilir. Bu iş gönül işi, kişi yürekten inanarak yapıyorsa zaten çok güzel enstrümanlar çıkaracaktır.

Mesleğinizin size kattıkları nelerdir?

İnsan rahatlıyor, ağaçla uğraşmak insanın ruhunu okşuyor. Evimden çok dükkanımdayım burada çalışma yapmaktan büyük keyif alıyorum.

Bir Bağlamayı ne kadar bir sürede yapıyorsunuz?

bir bağlama yapmak 10 – 15 günümü alıyor .

Mehmet Ali Bey bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Böyle bir imkan sunduğunuz için ben de size teşekkür ederim.

banner62

banner61