banner43

Mülteci botu battı: 1 ölü, 3 yaralı

İzmir’in Çeşme ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçmeye çalışan Suriyeli mültecilerin bulunduğu bot battı. Olayda 1 mülteci hayatını kaybederken, aralarında çocuklarında bulunduğu 43 mülteci sahil güvenlik...

Mülteci botu battı: 1 ölü, 3 yaralı
İzmir’in Çeşme ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçmeye çalışan Suriyeli mültecilerin bulunduğu bot battı. Olayda 1 mülteci hayatını kaybederken, aralarında çocuklarında bulunduğu 43 mülteci sahil güvenlik ekiplerince kurtarıldı. 1 mültecinin kayıp olduğu, kurtarılan 3 mültecinin ise hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.
Bir grup Suriyeli mülteci, yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçmek için bugün öğle saatlerinde Çeşme kıyılarında zodyak bota bindi. 45 mültecinin bulunduğu bot, Kara Mahmut Burnu güneyinde iddiaya göre olumsuz hava koşullarından dolayı su almaya başladı. Kısa sürede içi su dolan bot battı. Aralarında çocukların da bulunduğu mülteciler denizin ortasında çırpınırken adeta can pazarı yaşandı. Suriyeli mültecilerin botunun battığı ihbarını alan Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı, havadan ve denizden bölgeye ekip sevk etti. Sahil Güvenlik ekipleri, 43 kişiyi helikopter ve bota alarak kurtardı. Kıyıya çıkarılan mültecilere hazırda bekleyen sağlık ekipleri müdahale etti. Boğulan bir mültecinin cesedi de denizden çıkarılırken, bir kişinin kayıp olduğu öğrenildi. Kurtarılanlardan biri çocuk 3 kişini durumun ise ağır olduğu ve hastaneye götürülerek tedavi altına alındığı bildirildi.

ÇOCUKLARIN BAKIŞLARI YÜREK BURKTU
Kurtarılan mülteciler, Alaçatı’daki Sahil Güvenlik binasına getirildi. Aralarında çocukların da olduğu 40 mültecinin işlemlerinin yapılmasını beklerken korku dolu gözlerle bakması dikkat çekti. Çocukların bakışları ise yürek burktu. İşlemleri tamamlanan mülteciler, İzmir’de Göçmen İdaresi Merkezi’ne gönderildi.
(İHA)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61