banner43

10 ilde gümrük operasyonu: 23 gözaltı

Van merkezli 10 ilde yapılan operasyonda 22’si gümrük memuru 23 kişi gözaltına alınırken, firari 2 şahsın yakalanması için de çalışmalar yürütülüyor.

10 ilde gümrük operasyonu: 23 gözaltı

Van merkezli 10 ilde yapılan operasyonda 22’si gümrük memuru 23 kişi gözaltına alınırken, firari 2 şahsın yakalanması için de çalışmalar yürütülüyor.

Konuyla ilgili Van Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Saray Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ’5607 Sayılı Kaçakçılık Kanunu’na Muhalefet, 4458 Sayılı Gümrük Kanununa Muhalefet, Resmi Belgede Sahtecilik ve Rüşvet’ suçuna ilişkin soruşturma yürütüldüğü belirtildi. Yürütülen soruşturma kapsamında, Van’ın Saray ilçesindeki Kapıköy Gümrük Müdürlüğü alanında ve Sınır Ticaret Merkezi kapsamında ithalat ve ihracat işlemlerinde, gıda yüklü araçların yurda girişi esnasında eksik ve sahte evraklarla yapılan usulsüzlükler ve menfaat temininin tespit edildiğinin ifade edildiği açıklamada, 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa Muhalefet ve Resmi Belgede Sahtecilik ve Rüşvet suçlarından 18 Ocak 2017 tarihinde, teknik ve fiziki takip kararları ile soruşturmaya başlanıldığı kaydedildi. Açıklamada, "28 Eylül 2017 tarihinde Van’da 11, İstanbul’da 4, Antalya’da 2, Hakkari’de 2, İzmir’de 1, Ordu’da 1, İskenderun’da 1, Samsun’da 1, Ağrı’da 1 ve Diyarbakır’da 1 olmak üzere 22’si Gümrük Memuru toplam 25 şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı kararı verilmiş olup, 23 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Yakalanamayan 2 sivil şahıstan birinin İran İslam Cumhuriyeti’nde bulunduğu, yurda giriş yapması halinde yakalanacağı, diğer şahsın ise İstanbul ilinde olduğu tespit edilmiş olup, bu şahısların yakalanması için çalışmalar ile olay hakkındaki soruşturmanın titizlikle ve çok yönlü olarak devam etmekte olduğu kamuoyunun bilgilerine saygı ile duyurulur" denildi.

(İHA)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner62

banner61